W KOŃCU wrzucam coś konkretnego! xD
Notka w sam raz dla łasuchów~
Notka w sam raz dla łasuchów~
Jakież to upodobania smakowe mają Azjaci? Za chwilę się przekonamy!
Karmelki z meduzy, cukierki z ośmiornicy, czy lody o smaku mięsa lub fasoli - to wszystko jest dla nas, Europejczyków niedorzeczne, a jednak w Azji łączenie ze sobą tak ekscentrycznych smaków uchodzi niemal za chleb powszedni. Nie wszystkie azjatyckie słodkości są jednak aż tak straszne.
~ JAPONIA ~
W Kraju Kwitnącej Wiśni słodkie smaki są raczej delikatne i bardziej stonowane niż w Europie. Znacznie częściej występują tam słodycze słone lub pikantne, czasem z dodatkiem glonów lub sosu sojowego, a nawet ryżu. Dużo deserów w Japonii - tych tradycyjnych oczywiście- wykonywanych jest właśnie albo z ryżu, albo z fasoli. Japończycy nie przepadają również za gorzką czekoladą. Często dodają do deserów tak zwane "ukryte smaki". Są one słabo wyczuwalne i nie dominują, jednak nadają daniu swego rodzaju "japońskości". Oprócz tego w Japonii zarówno w kuchni, jak i w cukiernictwie obowiązuje harmonia. Jedzenie podawane jest zgodnie z tradycją i nie służy wyłącznie do zaspokajania głodu, to również rodzaj sztuki. Podstawowym elementem w kuchni japońskiej jest dokładność, solidność i dążenie do perfekcyjnej harmonii. Wszystko musi być starannie przygotowane, cieszyć oko, ale również i nasze podniebienia. Podczas posiłków nie należy spieszyć się, przełykać powoli i chłonąć każdy kęs, niezależnie od tego, czy je się ciastko, czy inne, bardziej wykwintne danie.TRADYCYJNIE
Wagashi - w ten sposób określane są tradycyjne japońskie desery podawane razem z zieloną herbatą. Poniżej podam kilka z nich, które znam i wydają mi się na tyle intrygujące, by chociaż o nich wspomnieć.
Namagashi to pierwszy z deserów wagashi, o którym chcę napisać. Deser ten wykonany jest głównie z pasty z fasoli. Kształtem przypomina kwiat lotosu i musi być wykonany estetycznie(motywy takie jak liście, czy kwiaty są w Japonii bardzo powszechne).
Drugi deser na liście, który opiszę to Yokan. To deser wykonany z gęstej galaretki, słodkiej czerwonej pasty z fasoli i cukru. Często pokryty jest on proszkiem z zielonej herbaty(wtedy ma kolor zielony), może zawierać także posiekane jadalne kasztany, owoce hebanowca lub ziarna fasoli, figi i bataty. Zamiast zwykłego cukru dodaje się zwykle miód albo brązowy cukier.
Istnieją trzy rodzaje yokan. Pierwszy to mizu yokan(zawiera więcej wody), następny to neri yokan i ostatni - yokan wykonany z pasty z białej fasoli(te są bardziej mleczne i mają łagodniejszy smak).
Następny deser - Amanatto, czyli suszona fasola(najczęściej fasola azuki)pokryta cukrem.
Yatsuhashi - specjał Kyoto(tak zwane meibutsu, czyli przysmak danego regionu). Mają konsystencję mochi, choć czasem są też pieczone i chrupiące. Te miękkie o konsystencji mochi serwuje się z pastą z fasoli.
Monaka - słodka pasta z czerwonej fasoli wewnątrz chrupiącego wafla.
Taiyaki jest to ciasto(do naleśników lub gofrów)w kształcie ryby wypełnione pastą z fasoli(standardowo), serem lub kremem.
Dalsza dawka pyszności~
Konpeito - małe kolorowe cukierki z czystego cukru.
Suama - japoński deser wykonany z kleistej mąki ryżowej, gorącej wody i cukru. Cechą charakterystyczną dla suamy jest biały i czerwony lub różowy barwnik, gdyż te kolory symbolizują w Japonii okres świętowania.
Wasanbon, czyli sympatyczne, wielokolorowe cukierki z cukru japońskiego(dodam tylko, iż cukier ten jest tam droższy od importowanego). Cukierki wasanbon znaleźć można w prefekturach Tokushima i Kagawa.
Uiro - tradycyjne japońskie ciasto gotowane bodajże na parze(ale nie jestem pewna). Łatwe do pogryzienia i lekko słodkawe w smaku. Popularne smaki to zielona herbata, truskawka i kasztan.
Anmitsu - podstawą tego deseru jest przeźroczysta galaretka z agaru. To idealny deser na lato. Nie zawiera dużo cukru, ani żadnego tłuszczu. Tradycyjną wersję tego deseru polewa się syropem z brązowego cukru(kuromitsu)i dodaje anko- słodką pastę z fasoli. Do dekoracji używa się pierożków omochi lub kluseczek dango. Do tego dodać można także lody oraz owoce. Czasami dodawane są też żelki o smaku zielonej herbaty. Równie dobrze można by zrobić je o innym smaku dodając sok zamiast wody.
Mochi~
Mochi, o których nawiasem mówiąc już kiedyś wspominałam to tradycyjne kluski/pierożki z dodatkiem proszku sojowego. Pierożki te nadziewane są pastą z fasoli, wykonuje się je natomiast z mąki ryżowej. Pozostawiają na ustach dość specyficzny posmak, jednak złe według mnie nie są. Choć są bardzo popularnym przysmakiem, spożywa się je przede wszystkim w Nowy Rok(kiedy to żegnany zostaje stary rok.)
Dango, czyli słodkie kulki ryżowe na patyku~
O nich też pisałam wcześniej.
Istnieje wiele rodzajów dango. najbardziej znane to chyba
botchan-dango(trójkolorowe dango)
Podobnie, jak mochi jadane są niemal przez cały rok.
Najczęściej podaje się je jako zagryzkę do zielonej herbaty.
Mowa tu o Pocky, czyli maczanych w polewie biszkoptowych paluszkach. Pierwsze pocky w polewie czekoladowej powstały dosyć dawno, bo w 1966. Był to ich debiut, stały się bowiem bardzo popularnym smakołykiem. Niedługo po pierwszej produkcji zaczęły pojawiać się ich kolejne smaki(truskawka, migdały, zielona herbata i tak dalej).W Europie możecie znaleźć podróbę pocky pod nazwą "Mikado"(różnica w smaku jest raczej minimalna). Osobiście polecam oryginalne truskawkowe ;)
Europejska podróbka pocky:
Oryginalne pocky:
~ KOREA ~
W Korei, podobnie jak w Japonii wszystko ma swoje miejsce w kuchni. Desery często składają się z owoców i słodzonych produktów. Koreańczycy mają własną wersję japońskich mochi o smaku czekolady, popularne przekąski w Korei to z kolei algi i różne ciastka.
Yumilgwa, w skróćie Yugwa to najogólniej rzecz biorąc koreańskie słodkości. Występują w różnej postaci i robi się je z różnych składników. Podawane są z okazji świąt takich, jak Chuseok(Dożynki, Święto Plonów). W Korei bardzo popularny jest sezam.
Hoddeok - placuszki wypełnione karmelizowanym syropem i orzeszkami, jedna z najbardziej popularnych koreańskich przekąsek.
~ CHINY ~
W Chinach pojęcie "deser" występuje w zupełnie innej odsłonie. Nie dostaje się tam ciasta po posiłku, zamiast tego podawane są owoce w różnorodnej formie. Przykładowo tradycyjnie na ciepło przyrządza się w Chinach jabłka panierowane w mące kukurydzianej z cukrem lub gruszki nadziewane ryżem. Sam pomysł na słodkie wypieki z kolei zaczerpnięto z Zachodu(a jakże by inaczej~)
Symbolicznym odpowiednikiem mochi są chińskie księżycowe ciasteczka - yuebing ,czyli Mooncake(ilustracja poniżej)
Ciastka te ofiarowywane są w prezencie krewnym, znajomym i współpracownikom "na szczęście" podczas jednego z najważniejszych chińskich świąt - Festiwalu Środka Jesieni. Ciastka zrobione sa ze słodkiej masy, z cukru i nasion lotosu, zamkniętej w skorupce z wypieczonej mąki ryżowej z dodatkiem masła. Niektóre są nadziewane gotowanymi i solonymi żółtkami jaj przypominającymi księżyc w pełni. Są różnej wielkości, jednak zawsze mają okrągły kształt, który w chińskiej kulturze symbolizuje księżyc i rodzinę.
Uwaga! Jedno ciastko to nawet 1000 kalorii!
Mam nadzieję, że się podobało, a teraz przepraszam ,wyjeżdżam na wakacje~! :D
Mam nadzieję, że się podobało, a teraz przepraszam ,wyjeżdżam na wakacje~! :D