Święte głazy

Święte głazy

czwartek, 3 lipca 2014

Japońska kuchnia

Witam po raz kolejny. ^^


Ponieważ są już wakacje, zdążyłam z notką troszkę wcześniej niż zaplanowałam. 
No to jedziemy~!

W Japonii jedzenie jest nie tylko przyjemnością, ale także sztuką. 
Osoba gotująca wkłada w przygotowanie posiłku całe swoje serce, stara się, by zadowolić podniebienia konsumujących, lecz przede wszystkim bardzo dba o sposób podania potraw 
na stół. Wyrafinowanie i elegancja. Dokładność, odpowiednia kolorystyka, właściwe dobranie ozdób. Innymi słowy: wszystko musi być zapięte na ostatni guzik.

Kuchnia jest dla japońskich kobiet pomieszczeniem wyłącznie do ich dyspozycji. Nikt z domowników, poza żoną lub córkami nie ma do niej prawa wstępu. To miejsce, w którym to one i tylko one mają pełną kontrolę. To właśnie tutaj matka swoich dzieci kroi szczypiorek i gotuje zupę miso.*

A teraz ja zadam Wam pytanie:
Z czym kojarzy Wam się japońska kuchnia?

 Na pewno większość odpowie, że z sushi, czyli roladką z glonu, ryżu i surowej ryby. Jasne, sushi jest w Japonii bardzo popularne,ma różne odmiany i można je zjeść niemal wszędzie, jednak istnieje potrawa, którą Japończycy jedzą znacznie częściej. Są to tak zwane sashimi, czyli po prostu surowa ryba pokrojona w cienkie plastry, przed spożyciem zawsze maczana w sosie sojowym. Obie potrawy wykonane są z surowych ryb i mało się różnią, łatwo więc je ze sobą pomylić. Poniżej, dla lepszego porównania macie zdjęcie sushi i sashimi.


Zdjęcie sushi

Zdjęcie sashimi

* Odgłos siekanego szczypiorku i aromat zupy miso niekwestionowanie kojarzy się Japończykom z rodzinnym domem i postacią matki.

Do kolejnych dań, bez których Japończycy w ciągu dnia nie mogą się obejść zaliczany jest oczywiście ryż oraz zupa miso. Ryż gotują bez soli, aby lepiej się sklejał, w końcu w Japonii je się prawie wszystko pałeczkami. W trakcie posiłku musi on pozostać śnieżnobiały(polanie go sosem uchodzi za duże faux pas, czyli nietakt kulturowy). 

Kojarzycie Onigiri~?
To takie ryżowe ciasteczka w kształcie trójkątów pozawijane w wodorosty.

Tutaj zdjęcie uroczo wyglądających Onigiri w kształcie pand =^.^=



Jeśli chodzi o zupę miso, jej głównym składnikiem jest sfermentowana pasta z soi. Sama pasta jest słona, dlatego nie potrzeba potem solić zupy. Zupę natomiast można przyrządzić na różne sposoby. Najłatwiejszy z nich polega na dodaniu do niej ugotowanych i pokrojonych w kostkę warzyw, takich jak: marchew, korzeń pietruszki, korzeń selera, korzeń pora i posiekana cebula lub czosnek. Za dodatek mogą posłużyć nam również glony, grzyby, czy też japońska, biała rzodkiew zwana daikon. 

Zupa Miso


Zupa Ramen, urozmaicony rosół zawierający mięso



Następnym z pośród znanych elementów japońskiej kuchni jest makaron soba i udon. Makaron soba wykonany jest z mąki gryczanej, natomiast makaron udon to różnego rodzaju grubszy makaron(często dodawany do zupy ramen, która pochodzi z Chin,ale często je się ją w Japonii).


Zupa Nabe, szczególnie popularna zimą




A tu zdjęcie Dango, tradycyjnych japońskich klusek wykonanych z mąki mochiko(mąka ryżowa), najczęściej podawane przy zielonej herbacie. Moja koleżanka kiedyś je zrobiła i pokazała mi zdjęcie...Wyglądały jak kamienie i pewnie smakowały podobnie, ha ha. ^^'



Tutaj zdjęcie placków Dorayaki czyli grubych naleśników z intrygującym, słodkim nadzieniem~

Ciasto bardzo łatwe do przygotowania, podobnie jak sam farsz(oryginalnie jest on z fasoli, jednak równie dobrze można je zjeść z czekoladą, owocami, itp.) 
Dla zainteresowanych, poniżej podaję linka z przepisem: 

Przejdźmy jednak do nieco mniej znanych posiłków~

Czy ktoś słyszał kiedyś o Takoyaki~? Są to smażone kałamarnice z ciastem i różnymi dodatkami w kształcie kulki. Można je kupić na licznych stoiskach, najwięcej stoisk znajduje się w Osace. Osobiście nigdy bym ich nie zjadła, brr...>.<

Ciekawym rodzajem japońskiej potrawy jest tak zwane Okonomiyaki, czyli pieczone na specjalnej, rozgrzanej blaszce placki o wszelakim repertuarze składników. Pewnie spytacie: 
co w nich takiego wyjątkowego? Otóż robi je sam klient~! Oczywiście, jeśli chcemy, może to zrobić za nas kucharz, ale czy nie lepiej pobawić się w kuchmistrza i zaimponować znajomym swoimi umiejętnościami~?


Zdjęcie Takoyaki~




Zdjęcie Okonomiyaki~ 
W sumie to przypominają pizzę, nie sądzicie~?



Następne w kolejce będzie Shabu Shabu~!


Za Shabu Shabu również bierzemy się sami~ Dostajemy mięso, warzywa, ryby, owoce morza, różne sosy, w tym sos ponzu(specjalny sos do Shabu Shabu, zawiera sos sojowy i ocet) i wszystko co chcemy wrzucamy do kociołka z bulionem, po czym przez chwilę gotujemy. Potem można zacząć jeść~! Na dobre zakończenie posiłku powinno się tradycyjnie wypić wywar, który powstał przy naszym gotowaniu.


Co dalej~?

Trująca ryba fugu(Takifugu) z rodziny rozdymkowatych. Żyją najczęściej w wodach słonych. Tetrodotoksyna zawarta w jej ciele wywołuje paraliż mięśni. Choć dla Japończyków są iście wybornym przysmakiem, jej złe przyrządzenie może spowodować śmierć. Jedzą je więc na własne ryzyko.


Japoński alkohol sake w butelce


Tradycyjne sake robione z ryżu, przechowywane w beczkach


Zwierzęta w Azji odgrywają kluczową rolę. Ale czy widział ktoś napitek, wewnątrz którego znajdowało się ciało gada albo skorupiaka? Przykładowo:
O.o

Dość nietypowy alkohol, nieprawdaż? Czytałam, że według chińczyków wypicie trunku z jadem węża  zwalcza reumatyzm. Ja tam bym do ust tego nawet nie wzięła... 
Jeśli chcecie poczytać o tym więcej, zapraszam tu:


Może na koniec coś na temat zielonej herbaty~
Sama zielona herbata nie pochodzi z Japonii a z Chin. 
Jedną z najbardziej znanych jej odmian pochodzącej z Japonii jest Sencha.




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wiem, że mogły pojawić się tu pewne niedociągnięcia, ale starałam się ująć jak najwięcej rzeczy związanych z tematem, zarówno tych dobrze znanych, jak i tych, o których rzadko kiedy się słyszy. Ponieważ jutro wyjeżdżam za granicę, kolejna notka nie pojawi się przez najbliższe dwa tygodnie.


Dziękuję za poświęcony mi czas. :)

3 komentarze:

  1. Przy ramen zapomniałaś dodać, że Teuchi z anime Naruto jest Bogiem, ale to tak na marginesie :d

    OdpowiedzUsuń
  2. Cicho xD to miało być o jedzeniu, a nie o Naruto~
    Miło, że tu zaglądasz ;D
    Pozdrawiam ♥

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale on jest Bogiem, więc jest nawiązaniem do wszystkiego ;D

      Usuń