Święte głazy

Święte głazy

piątek, 7 listopada 2014

Religia i wierzenia w Japonii(część 2)

Hejka~! ^-^Minęły dobre dwa miesiące, odkąd coś dodałam...Wiem, że jeszcze nie ma dziesiątego, ale na szczęście skończyłam wcześniej.
Oto część druga mojej poprzedniej notki~!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

O buddyzmie i shinto już było, a więc teraz czas na chrześcijaństwo.

Jak to się wszystko zaczęło?

Chrześcijaństwo przybyło do Japonii w XVI wieku, a duży wpływ na zakorzenienie się tej religii w tym kraju mieli nasi polscy misjonarze, między innymi św. Franciszek Ksawery, jezuita, który trafił do Japonii w 1549 roku, oraz Wojciech Męciński.

Z początku chrześcijaństwo zostało przyjęte bardzo pozytywnie i coraz więcej Japończyków zaczęło przyjmować chrzest.

Największym wsparciem dla misjonarzy okazał się Oda Nobunaga.
Został on potężnym, przywódcą ziemskim(takiego przywódcę określano 
w Japonii mianem daimyo.)Dawało mu to ogromne możliwości(miał do dyspozycji własny oddział samurajów oraz mógł zarządzać całymi wioskami i miastami.) Był także jedną z najważniejszych postaci okresu Azuchi-Momoyama. Był to z kolei okres w historii Japonii, gdzie dążono do zjednoczenia całego kraju. Między innymi właśnie do tego byli mu potrzebni misjonarze. Nobunaga był bowiem negatywnie nastawiony do religii i miał spore problemy podczas toczenia walk z mnichami buddyjskimi, gdyż często stawiali mu opór. Misjonarze z kolei osłabiali wpływy buddystów. Ostatecznie, w 1573 Oda spalił doszczętnie 3000 klasztorów(w niektórych wciąż byli żywi ludzie!), tym samym wpisując się do historii jako bezwzględny władca. Podczas swojej kariery udało mu się zdobyć kontrolę nad 33 z 66 historycznych prowincji Japonii(obecnie istnieje system prefektur.)

Mimo swojej silnej pozycji, Nobunaga miał równie silnych przeciwników. Jednym z nich był daimyo Motonari Mori. Jego klan kontrolował 10 prowincji na zachodzie Honsiu. Walczyły z nim wojska Ody pod dowództwem jego zaufanych ludzi, którymi byli Hideyoshi  i Mitsuhide Akechi. Mitsuhide okazał się jednak zdrajcą(upozorował wymarsz wojsk z Kyoto, po czym przystąpił do oblężenia Nobunagi, który pozostał w zamku z zaledwie garstką żołnierzy.


Istnieją dwie wersje śmierci Nobunagi Ody(wiadomo, że zmarł on 21 czerwca 1582 w Kyoto); pierwsza wersja mówi, że został postrzelony, a druga, że popełnił seppuku, czyli samobójstwo wykonywane w rytualny sposób specjalnym rodzajem sztyletu zwanym tanto.


Na zdjęciu poniżej Nobunaga Oda


Jego rywal Motonari Mori:



A tutaj zdjęcie generała Mitsuhide, który zdradził Odę:

Dla zainteresowanych dodam, że istnieje anime pod tytułem "Sengoku Basara", w którym możecie spotkać między innymi Motonariego(ja osobiście go nie oglądałam, jedynie 
przypadkiem niedawno się na nie natknęłam i zastanawiam się nad obejrzeniem.)

Przejdźmy dalej.

Chrystianizacja Kraju Kwitnącej Wiśni posuwała się w zawrotnym tempie aż do roku 1587, w którym to szogun Hideyoshi Toyotomi(po śmierci Nobunagi został jego następcą) wydał dekret nakazujący wszystkim misjonarzom opuścić Japonię oraz zakazujący wyznawania tej religii pod karą śmierci. Dlaczego to zrobił? Na pewno nie bez konkretnego powodu.

Otóż początkowo, Hideyoshi również tak, jak Oda popierał nową wiarę, gdyż dodatkowo pozwalała ona na wzmocnienie kontaktów handlowych z Europą. Kiedy jednak dowiedział się, że będąc chrześcijaninem może mieć tylko jedną żonę, zrezygnował z dalszego sympatyzowania tej religii. 

Zdjęcie Hideyoshiego

 Jednym z głównych centrów chrześcijaństwa było miasto Nagasaki, gdzie w roku 1597, na wzgórzu Nishizaka zostało ukrzyżowanych 26 japońskich katolików. Co roku, 6 lutego wspomina się tych męczenników. Chrześcijanie z Nagasaki przetrwali okres prześladowań aż do okresu Meiji i otwarcia się Japonii na świat.

Pomnik na cześć 26 ukrzyżowanych japońskich katolików.


A tutaj najstarszy japoński kościół katolicki Oura w Nagasaki.

Na sam koniec coś o Latającym Potworze Spaghetti~

Czym on tak właściwie jest?
Cóż...Jest to rzekome bóstwo, w którego istnienie wierzą wyznawcy pastafarianizmu(pastafarianie). Po raz pierwszy zostało ono opisane w roku 2005 przez fizyka Bobbiego Hendersona. Jak dla mnie jest to najdziwniejsze bóstwo, o jakim słyszałam... Poniżej kilka zdjęć:

Grupka wyznawców Potwora Spaghetti, z pozoru zwyczajni ludzie.




A tu symbol wyznawców Potwora Spaghetti:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mam nadzieję, że się podobało~! ;3
Może jest trochę za krótko, no ale postarałam się.
Swoją drogą to już ponad 1000 wyświetleń...
Wypadałoby coś z tej okazji przygotować~
Nawet zaczęłam już o tym pisać~~
W przyszłym tygodniu możecie 
spodziewać się notki specjalnej.
Do następnego razu~!

/ Izumi~ ♥


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz